head
Nejlevnější povinné ručení
Reklama
reklama
Vinárna U Pavouka
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

PARTNERSKÉ WEBY

Cyklisté a přechody versus řidiči

foto

Nedělní opětovná kolize cyklisty s automobilem mě donutila k napsání tohoto článku.

Pro neinformované - stalo se to na kruhovém objezdu na Želatovské ulici, kde další starší cyklistka prosta základních znalostí pravidel silničního provozu vjela na kole na přechodu pro chodce přímo pod kola projíždějícího Fordu. Předtím to byla nehoda další ženy, která byla sražena při odbočování na cyklostezku u Želatovic. Proč? Protože třeba podívat se za sebe než to strhla doleva považovala za zbytečné.

Cyklisté se mi denně bezhlavě vrhají na přechodech pod kola, ačkoliv tam nemají co dělat. Když je z okýnka slušně upozorním, že po přechodu pro chodce se na kole prostě nejezdí, jsem v mnohých případech častován odpověďmi typu: “jenom se z toho nepo...“

Vážení cyklisté, respektuji vámi zvolený způsob dopravy, ale jak pro vás, tak pro nás řidiče platí určitá pravidla. Uvědomte si, že vaše tělesné schránky a hliníkové rámy vašich šlapadel jsou proti několika metrákům rozjeté oceli v případě střetu bezmocné. Když odbočujete, dejte o tom včas znamení a nebuďte líní tu ruku natáhnout. Dívejte se při odbočování za sebe, pokud vjíždíte z chodníku na cestu, také se rozhlednětě a nespoléhejte na to, že když odbočujete vpravo, nic vám nehrozí.Pokud už opravdu po tom přechodu mermomocí chcete jet, tak nepočítejte s tím, že vás nějaké auto bude pouštět. Já vás teda rozhodně nepustím, když slezete z kola, tak ano. No a pokud v dohledu není žádné auto, tak si ten přechod klidně přejeďte, v tomto případě neohrožujete sebe ani nikoho jiného, tak proč ne. Používejte zdravý rozum a nastudujte si alespoň základní pravidla silničního provozu. Pokud tohle pochopíte, bude určitě méně pokroucených rámů, pokrčených kapot a zlomených noh.

Zdenek Sedlařík
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
    ikona   Administrace     Ochrana informací         Copyright © 2006 - 2014, Prerovan.cz