head
Nejlevnější povinné ručení
Reklama
reklama
Vinárna U Pavouka
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama

PARTNERSKÉ WEBY

DESÁTÉ DŘEVOHOSTICKÉ FOLKÁČ

Jubilejní ročník pohodového festivalu rodinného typu

V sobotu 16. srpna 2014 v 15:00 hodin v areálu zámecké zahrady v Dřevohosticích vypukne narozeninová garden party. Malý, ale šikovný festival folkové a jiné dobré autorské muziky FOLKÁČ slaví desítku!!!

Pořádající městys Dřevohostice opět připravil příjemnou multižánrovou přehlídku. Převažuje akustický folk s přesahy do jazzu, swingu, blues, nebude chybět bluegrass, trampská písnička, world music, cimbálové překvapení, folkrockové povyražení.

Svedr

Scénář festivalu je tentokrát podřízen oslavám jubilea. Soutěžit se tedy letos nebude, i když se v předcházejících devíti ročnících soutěžilo vždy. „Poskládat program jubilejního Folkáče byla jedna velká radost. Návštěvníci festivalu si ho vlastně vybrali sami. Letošní nesoutěžní přehlídka je totiž sestavena převážně ze samých vítězů diváckého hlasování předešlých ročníků. Takže to bude takový muzikantský výběr z hroznů,“ říká dramaturgyně a moderátorka festivalu Blanka Prudilová. „Hlavního hosta jsme taky volili podle toho, na koho návštěvníci nejlépe reagovali. Proto Jarret. Jejich závěrečný koncert před třemi lety tady provázely nadšené ovace,“ vysvětluje Prudilová. Dalším hostem je brněnská Cimballica. “Loni jsme poprvé vyzkoušeli malé žánrové odskočení. Zahrála tu Arrhythmia a mělo to obrovský úspěch. Proto jsme letos pozvali Cimballicu. Věřím, že budou ozdobou hudební narozeninové oslavy,“ říká Prudilová.

Přehlídku zahájí v 15 hodin pořádající kapela, trampfolková eMBéčka z Lipníka nad Bečvou. Jsou to pokračovatelé Pupkáčů, kteří festival v roce 2005 založili a vyhráli divácké hlasování prvního ročníku. Po Pupkáčích zdědila eMBéčka tři pětiny obsazení včetně autorky písniček, většinu repertoáru a směřování k akustické muzice. Po eMBéčkách nastoupí brněnský Přístav, vítěz z roku 2009. U posluchačů boduje pohodou a lehkostí v instrumentaci i vokálech, typickými znaky brněnské trampswingové školy a příjemným uvolněným projevem, daným jistotou a vyzrálou muzikantskou zkušeností. Nejčerstvějším vítězem z devátého Folkáče jsou Kofe@Vlna z Olomouce. Dvojice lídrů bývalé kapely I.C.Q. se postupně rozrůstá o další výborné muzikanty a jejich hvězda strmě stoupá. Jak by ne, jejich „srdcefolk“ s Kofeho drajvem a Vlnovou plachostí je nejen muzikantským zážitkem. Až ze severních Čech přijedou Bob a Bobci, vítězové z roku 2008. Písničkami je zásobují manželé Křížovi: k výborným textům flétnistky a zpěvačky Věrky píše kapelník Ježek zpěvné melodie. Pestrá aranžmá a zajímavý ženský trojhlas vytvářejí typický zvuk kapely, která kolem sebe šíří pohodu, radost a dobrou náladu nejen muzikou. Falešná karta z Nového Města na Moravě je už dlouho jednou z nejlepších českých trampských kapel. Folkáč u diváků vyhráli v roce 2011. V čistě pánském obsazení hrají moderní „trampárny“, ovlivněné tvorbou Hop Tropu a bratrů Ryvolů. Posbírali spoustu cenných festivalových a soutěžních trofejí, ale potkáte je hlavně na vodě, na trampských stezkách, u osadních ohňů. Olomoucká Bujabéza čerpá repertoár ze sborníku lidových písní Františka Sušila: písním ponechají text a oblékají je do zajímavého jazz-popového kabátku s podšívkou world music: nezřídka je slyšet balkánská melodika, jindy pařížský šanson. Mladistvé, přesto muzikantsky vyzrálé a příjemně nakažlivé. Švédova trojka, to je mnoha cenami ověnčený chytrý a vtipný akustický folk z Moravského Krumlova. Tři rodinní muzikanti kolem Bořivoje Švédy hrají výhradně vlastní autorský repertoár. Skvělá zábavná a velmi muzikální rodinná parta zvítězila u diváků na Folkáči v roce 2012. Přehlídka vítězů diváckých hlasování Folkáče vyvrcholí vystoupením nejčastěji obsazované kapely Folkáče (hráli tu už třikrát!). Je to ostravský BG Styl, který v Dřevohosticích zvítězil v roce 2006. Instrumentálně i vokálně brilantní, patří k nejlepším bluegrassovým kapelám nejen na severní Moravě. S drajvem sobě vlastním „dávají“ své vlastní písně, bluegrassovou klasiku i gospelové lahůdky a capella.

Jako první hudební host se představí brněnská Cimballica. Obsazení kapely připomíná klasickou cimbálovku. Můžeme se těšit na odvážné aranže, neobvyklé hudební kombinace žánrů od vážné hudby přes folklór k rocku a filmovým melodiím v podání šestice vynikajících mladých muzikantů pod vedením Filipa Prechtla. Kapela zabodovala velmi výrazně v soutěži Česko Slovensko má talent 2012.

Na závěr přijede Folkáči popřát k jubileu indierockový, nebo chcete-li folkrockový Jarret z Liberce. Kapela na hudební scéně exceluje už téměř čtvrtstoletí. Může se chlubit nominací na cenu Anděl a čtyřmi povedenými studiovými alby. Od počátku je výrazným atributem kapely zpěvačka Hanka Skřivánková s nezaměnitelným projevem a hlasem mnoha poloh, barev, tvarů, vrstev, rozměrů, nálad, rejstříků, škál. Do své hudby vás Jarret vtáhne od prvních tónů, nenechá vaše nohy v klidu a v duších vám bude krásně jarretno ještě dlouho po doznění posledního přídavku.

Po půlnoci festival přeroste ve velký noční muzikantský jamsession bez napětí. Vedle pódia vznikne unikátní hudební těleso náhodnou fúzí festivalových kapel za významné podpory hudebně zdatných posluchačů.

Hudba je smyslem Folkáče. Ale důležitý je i doprovodný program, protože pořadatelé se od začátku snaží, aby se Folkáč stal vyhledávanou příjemnou akcí rodinného typu. „Také letos připravujeme doprovodný program pro rodiny s dětmi. Bude zde skákací hrad, v programu je vystoupení místního jezdeckého klubu Gracie a ohňová show skupiny Boca Fuego,“ vysvětluje pořadatelka Alena Kopečková z úřadu městyse Dřevohostice.

Pro návštěvníky je za velmi lidové vstupné (100 Kč a děti do 140 cm zdarma) kromě dobrého programu připraveno perfektní zázemí. V ceně vstupenky je také možnost přenocovat ve vlastním stanu přímo v areálu zámecké zahrady, samozřejmostí jsou čisté a udržované toalety včetně sprch a velké ohniště se spoustou dřeva. Na festival je připraveno příjemné posezení se stolovou úpravou, z velké části zastřešené, aby ochránilo jak před případným deštěm, tak před srpnovým sluncem. Občerstvení je zajištěno. Areál zámecké zahrady je pečlivě upravený a nabízí návštěvníkům festivalu také mnohá nehudební rozptýlení. „V zámecké zahradě je dětské hřiště, malý ZOOkoutek s domácími zvířaty, bude otevřené hasičské muzeum, expozice v patře zámku, vyhlídková zámecká věž a infocentrum,“ slibuje kastelán zámku Jiří Kasperlik.

Přijďte si desátý Folkáč v pohodě poslechnout a užít a společně oslavit jeho první kulatiny. Je to festival malý, ale šikovný. Tak mu popřejme, ať mu zdraví slouží a návštěvníci nechť mu zachovají přízeň.

DESET DOBRÝCH DŮVODŮ, PROČ SE 16. SRPNA VYPRAVIT NA DŘEVOHOSTICKÉ FOLKÁČ:

1. Muzikantský „výběr z hroznů“ – samí vítězové předchozích diváckých hlasování

2. Žánrová pestrost, vkusná dramaturgie

3. Bohatý mimohudební doprovodný program

4. Jedinečný genius loci zámeckého areálu

5. Prostředí přívětivé k divákům za každého počasí

6. Dobrá organizace, vlídní pořadatelé, pohodová domácká atmosféra

7. Komfortní zázemí s možností stanování zdarma

8. Lidové vstupné

9. Podpora snahy udržet festival i do budoucna

10. ... bude to prostě taková pěkná zahradní slavnost k jubileu!

Mgr. Blanka Prudilová
Reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
reklama
    ikona   Administrace     Ochrana informací         Copyright © 2006 - 2014, Prerovan.cz